STROKOVNO DELO


Prof. dr. Irena Mlinarič-Raščan je aktivna v Slovenskem farmacevtskem društvu že od začetka študija; bila je predsednica študentske sekcije, nato predsednica Jugoslovanskega združenja študentov farmacije, predsedujoča svetovnemu združenju študentov farmacije IPSF in predsednica Sekcije farmacevtskih znanosti (2017–2021). V zadnjem obdobju se je posvečala organizaciji posvetov na temo razvojnih prioritet v farmacevtski znanosti in industriji, kjer je naslavljala vprašanja o pomenu farmacevtske stroke za gospodarski napredek. Z organizacijo posvetov je doprinesla k povezovanju akademskih raziskovalcev, industrijskih partnerjev ter oblikovalcev znanstvenih in zdravstvenih politik. S tem je pripomogla k soustvarjanju mednarodno konkurenčnega raziskovalnega okolja, prenosu znanj in povezovanju strokovnjakov. Iskala je odgovore na vprašanja, kako naj se razvija znanstvenoraziskovalno delo v farmaciji, kakšen razvoj izobraževanja farmacevtov potrebujemo ter s kakšnim sodelovanjem bi lahko deležniki čim več doprinesli k uspehu slovenske farmacije.
Kot nacionalna direktorica v Evropski infrastrukturi za translacijske raziskave (EATRIS) usklajuje in strateško vodi nacionalno vozlišče EATRIS Slovenia ter zagotavljanja učinkovito sodelovanje med raziskovalnimi ustanovami, članicami slovenskega vozlišča. Skrbi za promocijo in vključevanje inštitucij v mednarodne projekte ter podpira raziskovalce pri dostopu do infrastrukturnih virov in storitev. Zavzema se za krepitev translacijske raziskovalne odličnosti, pospeševanje razvoja personalizirane terapije in zdravil za napredno zdravljenje ter izboljšanje povezave med akademskim in industrijskim sektorjem.
Poleg svojega profesionalnega delovanja se prof. dr. Mlinarič-Raščan vključuje v aktivnosti, ki sooblikujejo našo družbo bistveno širše. Njeni dosedanji rezultati so bili osnova za imenovanje na mesto predsednice Slovenske nacionalne komisije za UNESCO. V tej vlogi sodeluje pri oblikovanju nacionalnih prizadevanj in politik na področjih izobraževanja, kulture in znanosti ter skrbi za razvoj in promocijo nacionalnih vrednot, povezovanje z mednarodnim okoljem ter spodbujanje trajnostnega razvoja.
Področja njenega strokovnega delovanja po letih:
2021–danes Slovenska nacionalna komisija za UNESCO, predsednica
2014–danes EATRIS ERIC Nizozemska, nacionalna direktorica, članica Upravnega odbora
[2017–2023] Senatorka Univerze v Ljubljani
[2017–2023] Predsednica Senata UL FFA
[2017–2021] Slovensko farmacevtsko društvo, predsednica Sekcije farmacevtskih znanosti
[2014–2017] L'Oréal in Slovenska nacionalna komisija za UNESCO, članica strokovne komisije
[2013–2017] Medicine development course, sodelovanje s univerzo Semmelweis, Madžarska
[2012–2017] Senatorka Fakultete za farmacijo
[2007–2019] Članica komisije RS za delo z gensko spremenjenimi organizmi, MOP, RS
[2005–2019] Slovenska predstavnica v ESFRI (European Strategic Forum for Research Infrastructure)
2004–danes Članica komisije RS za promocijo Bolonjskega procesa
[2004–2007] Članica senatne komisije za mednarodno dejavnost UL
[2005–2018] Članica Upravnega odbora Centra za funkcijsko genomiko in biočipe
[2002–2004] Članica Iniciativnega odbora za ustanovitev Ljubljanskega univerzitetnega inkubatorja
2002–danes Neodvisna strokovnjakinja Evropske komisije
2002–danes Recenzentka v znanstvenih revijah: Biochemical Pharmacology, FEBS letters, International Journal of Pharmaceuticals, Cellular & Molecullar Biology Letters, …